Jak szybko zainstalować sklep internetowy z szablonu

Obecnie sklepy internetowe to absolutny top, jeżeli chodzi o zamówienia na strony internetowe. Bardzo wielu ludzi chciałoby mieć swój sklep internetowy, rozpoczynając biznes w Sieci, ponieważ wydaje im się, że jest to łatwa i bezbolesna droga do sukcesu. Prawda jest jednak nieco inna, ale to właściwie temat na kolejny wpis, którym mam nadzieję będę miał okazję zająć się już wkrótce. Tutaj napiszę o szybkim deploy’u czyli montażu podstawowego sklepu internetowego w oparciu o platformy Open Source.

Jeżeli chodzi o platformy programistyczne to z najpopularniejszych mamy do dyspozycji Prestashop, OpenCart oraz Magento. Nie wspominam tutaj o rozwiązaniach komercyjnych, abonamentowych, takich jak Shoper, ponieważ są one zamknięte i mamy bardzo ograniczone możliwości tworzenia własnych sklepów, a poza tym aby z nich korzystać, należy uiszczać miesięczny abonament. Do tego jesteśmy uzależnieni całkowicie od samych firm które nimi zarządzają i które hostują nasze oprogramowanie sklepowe i mogą one dowolnie podwyższać ceny po zakończeniu okresu rozliczeniowego czy zmieniać funkcjonalności, na przykład odejmując te, z których korzystamy. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących i małych sklepów, jednak jeżeli chcemy zbudować sklep porządnie, warto po prostu wykupić hosting i zainstalować własny sklep internetowy na jednym z oprogramowań OpenSource czy też zainstalować szablony WordPress. Są one niedrogie, łatwe w obsłudze i wystarczy dosłownie przeciągnąć plik zip do panelu WordPressa, aby zainstalować gotowy szablon. Następnie najlepiej zaimportować dane demo, które mają dobre szablony i już możecie cieszyć się własną stroną internetową, przygotowaną w nie więcej niż kwadrans.

Co ważne, można ją zbudować bez znajomości HTML czy CSS, a wystarczą podstawowe umiejętności obsługi WordPressa, którego można nauczyć się w jeden dzień.

Jak szybko to zrobić? Wystarczy najczęściej do tego podstawowy serwer taki jak Apache z obsługą .htaccess. Jeżeli w sklepie początkowo mamy zamiar utrzymywać do kilkuset produktów, wystarczy nam również ograniczona liczba miejsca na serwerze, a to oznacza obniżenie kosztów hostingu nawet do najmniejszego pakietu. W związku z tym na hosting + domenę nie wydamy więcej niż 200 złotych rocznie. Potrzebna będzie także baza danych dostępna w każdym hostingu, oczywiście najpopularniejsza baza MySQL. Możemy już przystąpić do instalacji, którą opiszę na przykładzie popularnego darmowego oprogramowania Opencart PL do którego znajdziesz również znakomite szablony OpenCart.

Budujemy najpierw bazę danych MySQL korzystając z kreatora baz danych dołączonego do każdego hostingu, na przykład z poziomu CPanel. Nadajemy nazwę użytkownika, nazwę bazy danych i zapisujemy hasło. Baza musi mieć również wszystkie dostępne uprawnienia. Następnie przesyłamy katalog instalacyjny na serwer FTP i uruchamiamy plik Install, wpisując go normalnie w oknie przeglądarki internetowej. Przejdziemy wówczas do okna instalacji, w którym wpisujemy zanotowane wcześniej dane bazy oraz tworzymy od razu użytkownika administracyjnego. Po tym oprogramowanie sprawdza czy serwer spełnia wymagania, wyświetlając ewentualnie ostrzeżenia, lub jeżeli jakieś krytycznie ważne wymaganie nie jest spełnione, zatrzymując instalację do czasu jego poprawienia. Jeżeli poprawnie wpisaliśmy dane bazy, klikamy instaluj i po kilku minutach ukaże się nam komunikat, że wszystko zapisane jest poprawnie. Możemy już cieszyć się znakomitym szablonem Magento w naszym sklepie internetowym.

szablony magento

Gotowe i możemy rozpoczynać pracę z własnym, nowym (choć na razie pustym) sklepem internetowym. Teraz należy wypełnić go danymi i produktami, no i już możemy oczekiwać gości. Życzymy udanej sprzedaży oraz wielu sukcesów w branży e-commerce!