Webdesignerstwo

To prościzna – wystarczy dobrze programować. Hehe. Dobre, co? No, może jednak to nie było zbyt śmieszne. Ale prawdą jest, że ten kto programuje ten nie pożałuje. Ponieważ status dobrego informatyka gwarantuje pieniądze, kobiety oraz skórę, furę i komórę. Albo przynajmniej tak mi się wydaje. W każdym razie w życiu chciałbym być właśnie tak mocno ogarniętym, aby być świetnym programistą, a do tego spoko kolesiem. A żeby to osiągnąć, niezbędne będzie jednak nauczenie się kilku rzeczy, których normalnie nie można się dowiedzieć inaczej niż przez praktykę, czyli przez programowanie.

A więc zacznijmy od początku. Skąd brać wiedzę poza wiedzą praktyczną? Są z grubsza 3 źródła które się przenikają i które tutaj opiszę w kolejności od najmniej ważnych:

1) Książki. Rynek księgarski książek o każdym, nawet najmniej mało znanym oprogramowaniu OpenCart jest olbrzymi i każdy o tym wie. Półki księgarń dosłownie uginają się od książek z informatyki i można je bardzo łatwo sobie kupić. Ale co dalej? Posiadanie książki, a nawet jej przeczytanie nie zwalnia nas jeszcze z uczenia się. Znam osobiście wiele osób które mają pełno książek, ale… No właśnie, nic z tego nie wynika. Bo samo posiadanie nawet najgrubszych „Podręczników”, „Biblii”, „Kompendiów” i „Poradników” nie sprawi, że w magiczny sposób nauczymy się programować w tym modnym obecnie języku w którym wszyscy piszą aplikacje na Androida. Książka powinna być uzupełnieniem naszej wiedzy zdobywanej i pozyskiwanej praktycznie, poprzez ciągła pracę nad kodem i pisanie nowych programów, choćby dla siebie i dla przyjemności.

2) Nauka od innych. Pisząc o tym, na pewno mamy przed sobą wizerunek nudnego nauczyciela informatyki, który uczył nas podstaw HTML w liceum, lub o zgrozo – Worda. Tylko dla takich początkowych, najbardziej podstawowych zdolności może to mieć sens, ale jeżeli chcemy być naprawdę dobrzy, to sami powinniśmy się uczyć. Czym innym mogą być jakieś kursy i certyfikaty, czy też nauka bezpośrednio od naszych kolegów, lub współpracowników, jeżeli już pracujemy. Mogą oni przekazać nam dużo cennej informatycznej wiedzy, na bazie której zbudujemy własne umiejętności. Jeżeli tylko będziemy potrafili słuchać uważnie, to zawsze od nich wyciągniemy coś ciekawego, coś co pozwoli nam być jeszcze lepszymi. Polecamy w tym celu możliwości Woocommerce.

3) Ostatnią i najważniejszą grupą są tutoriale dostępne w Internecie, różne artykuły i case’y kodu, które pokazują jak najlepiej się rozwiązuje praktyczne problemy. Tutoriale mogą mieć postać przewodników po najważniejszych aspektach danego języka programowania, od razu z prezentacją kodu i zmian jakie wprowadzane są wraz z rozbudową programu. Dobry tutorial może mieć też na końcu mały quiz, którego rozwiązanie da nam wiedzę, czy dobrze się nauczyliśmy, czy też powinniśmy jeszcze raz przejrzeć materiały. Dodatkowo, obecnie bardzo popularne są takie samouczki wideo, dostępne na Youtubie. Przedstawię poniżej jeden z przykładów:

wordpress

Jak widać, jest to kompletny przewodnik po HTMLu, i jeżeli uważnie go przerobimy, to swobodnie możemy uznać, że wiemy wszystko co trzeba aby składać podstawowe, proste strony internetowe HTML. Jak widać, taka forma też może być bardzo skuteczna i ja preferuję naukę przez samouczki, dlatego będę się również starał je zamieszczać, aby nauczyć również innych i przekazać trochę wiedzy. Na początek w następnym wpisie napiszę coś o oprogramowaniu Open Source, dostępnym dla każdego i o otwartym kodzie, w którym wspaniale można modyfikować programy, przystosowując je do naszych potrzeb.

Gdy szukamy jakieś firmy do której chcemy trafić, najczęściej wybieramy internet jako wiarygodne i pierwsze źródło informacji. Minęły czasy kiedy to takim właśnie źródłem była książka telefoniczna, czasem zapytamy znajomych, ale oni zdarza się, że mają równie niekompletną wiedzę na ten temat. Wtedy internet zostaje nam jako deska ratunkowa. Można znaleźć tam wszystko, począwszy od adresu, telefonu do opinii od danej firmie, usłudze czy osobie.

Czasem informacje znalezione w internecie powielają się a to z błędnym adresem, albo nieaktualnym już telefonem. Dlatego tak ważne jest aby każda firma posiadała swoją przejrzystą i dobrze zaprojektowaną stronę internetową, która będzie posiadała istotne informacje takie jak adres, telefon, ofertę. Ważne jest również aktualizowanie treści, aby było widać, że są one najnowsze i nie trzeba szukać nigdzie indziej. Często na stronach w tym celu pojawiają się aktualności. Projektowanie stron internetowych to domena wielu firm zajmujących się tym zawodowo.

Wiedzą oni jak stworzyć idealną witrynę, żeby działa sprawnie i szybko. Projekty witryn są obecnie bardzo różnorodne, warto poradzić się specjalisty w tej kwestii i wybrać idealną stronę dla siebie, to ważne gdyż osoby poszukujące danej firmy w internecie po znalezieniu strony mogą sobie wstępnie wyrobić o niej zdanie. Jeśli strona na przykład zacina się, jest mało czytelna, albo co ważne obecnie – nie jest przystosowana do wyświetlana jej na telefonach to może zniechęcić równie mocno do firmy jak w przypadku kiedy w ogóle by jej nie było. Na stronie umieszczamy wszytko na czym zależy nam aby trafiło do odbiorcy, który może stać się naszym potencjalnym klientem, kontrahentem albo współpracownikiem. Można także skorzystać ze strony, na której znajdziemy wygodny tester do sprawdzania takiego usability blog o szablonach WordPress.

Najczęściej jest to informacja o tym, co nasza firma oferuje, czym się zajmuje, można opisać nasze doświadczenie w danej branży, przedstawić swój zespół oraz zaprezentować swoje dotychczasowe osiągnięcia. Najważniejszą informacją jest kontakt do nas, albo chociaż formularz kontaktowy. Można również umieścić tam mapkę dojazdową oraz wskazówki dla osób, które będą miały do nas przyjechać. Kolejnym elementem wyglądu strony internetowej naszej firmy jest kolorystyka, logo, slogan czyli cala identyfikacja graficzna. To tak naprawdę udzielna część projektowania stron od której powinniśmy zacząć. Jeśli mamy już te materiały w wersji offline to tylko przenosimy je do internetu, jeśli nie to dobrze byłoby je porządnie wypracować z pomocą profesjonalnych grafików.